Kancelaria kanoniczna Poznań – o nas

Adwokat kościelny - o nas

Kim jesteśmy?

Ponad 10 lat doświadczenia

Niezależnie od faktycznego miejsca Twojego przebywania, możemy Tobie pomóc – wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy i opiszesz swoją sprawę – niezwłocznie się z Tobą skontaktujemy. Oczywiście jesteśmy także dostępni stacjonarnie w głównej siedzibie Kancelarii Kanonicznej, czyli w Poznaniu.

Każdy z adwokatów kościelnych powinien posiadać odpowiednie cechy moralne i religijne, dzięki którym może należycie realizować swoje zadanie. Wśród tych elementów są między innymi sumienność i profesjonalizm, ale też specjalne powołanie do działania zgodnego z Kodeksem prawa kanonicznego.

Adwokat kościelny powinien ukończyć specjalistyczne studia z zakresu prawa kanonicznego, w trakcie których nabywa niezbędne wiedzę i doświadczenie. Wskutek tego może skutecznie i rzetelnie Tobie pomóc w zgłoszonym problemie prawnym. Dokładnie jak nasza Kancelaria kanoniczna.

Kancelaria kanoniczna

Sposób działania

Adwokatkościelny.pl to Kancelaria prawna, w tym kanoniczna, złożona z prawników specjalizujących się w prawie kościelnym, niekiedy nazywanym przez specjalistów prawem kanonicznym. Główna siedziba Kancelarii kanonicznej mieści się w Poznaniu.

Zakres działalności

Obszar, w którym działamy, to zespół norm regulujących istotne kwestie dotyczące wiernych Kościoła Katolickiego oraz – w szczególnych przypadkach – także innych osób.

Czym właściwie jest prawo kościelne?

Podążając za słowami samych klasyków, prawo kościelne to prawny wymiar Kościoła.

Nasza dewiza

Praca w myśl ostatniego kanonu z Kodeksu prawa kanonicznego, salus animarum suprema lex, tj. zbawienie dusz jest najwyższym prawem.

Kodeks prawa kanonicznego

Wybrane fragmenty

Nasze projekty

Jak działamy?

Grupa LexForm składa się z różnych przedsięwzięć, które dotyczą naszej szeroko pojętej pomocy w zakresie prawa – tym samym stawiamy na kompleksowość świadczonych przez nas usług. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi przejawami prowadzonej działalności.

Kancelaria kanoniczna to szczególny rodzaj kancelarii prawnej, która skupia się na prowadzeniu spraw na podstawie Kodeksu prawa kanonicznego. Warto zadać sobie pytanie: kiedy należy zwrócić się do tego typu Kancelarii?

Czym jest kancelaria kanoniczna?

Kodeks prawa kanonicznego to podstawowy akt prawny, który reguluje funkcjonowanie Kościoła. Reguluje on nie tylko prawa i obowiązki duchownych, ale również katolików o odmiennym stanie prawnym, czyli np. wiernych, którzy nie są duchownymi (tj. świeckich). Innymi słowy, kancelarie kanoniczne to kancelarie prawne specjalizujące się w sprawach związanych z prawem kanonicznym, potocznie określanym też prawem kościelnym. W kancelariach tego rodzaju pracują głównie tzw. adwokaci kościelni.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że sprawy w sądach kościelnych posiadają inny charakter niż w sądach stricte świeckich (tj. państwowych), jako że bazują one na wspomnianym Kodeksie prawa kanonicznego. Właśnie dlatego, wtedy, gdy konieczne jest przeprowadzenie spraw w sądzie kościelnym, kancelaria kanoniczna jest najlepszym wyborem. Wynika to z tego, że wyłącznie adwokat kościelny – posiadający specjalne upoważnienie od kompetentnej władzy kościelnej do występowania przed tymi sądami – jest w stanie rzetelnie i profesjonalnie zapewnić obsługę prawną dla klienta w kompleksowym ujęciu.

Kim jest adwokat kościelny?

Adwokaci kościelni to osoby, które zajmują się sprawami w sądach kościelnych (biskupich). Każdy wierny posiada prawo do skorzystania z pomocy tego rodzaju adwokata, w szczególności w sprawach z zakresu stwierdzenia nieważności małżeństwa. Każdy adwokat kościelny powinien posiadać odpowiednie przygotowanie do zajmowania się sprawami w ramach prawa kościelnego. Potwierdzeniem tego jest dyplom ukończenia wydziału prawa kanonicznego oraz wydany dekret właściwego biskupa.

Jeśli adwokat kościelny nie posiada dyplomu ukończenia uczelni prawnej, nie powinien on zajmować się świadczeniem „świeckich” usług prawnych. Wielu profesjonalnych adwokatów kościelnych posiada jednak podwójne przygotowanie – zarówno w zakresie prawa kościelnego, jak również cywilnego (świeckiego). W ten sposób obsługa prawna kancelarii kanonicznej jest w pełni kompleksowa i może zapewnić satysfakcję u najbardziej wymagającego klienta.

Jakie usługi oferują kancelarie kanoniczne?

Kancelarie kanoniczne zajmują się świadczeniem usług prawnych dotyczących prawa kościelnego. Adwokaci kościelni służą wówczas kompleksową i profesjonalną pomocą w ramach spraw dotyczących tego prawa – także wtedy, gdy konieczna jest reprezentacja przed sądem kościelnym.

Kancelaria kanoniczna zapewnia w szczególności:

  • porady prawne związane z prawem kanonicznym,
  • przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji, w tym skarg i innych pism procesowych w ramach konkretnego postępowania,
  • pomoc w zebraniu materiału dowodowego,
  • reprezentację stron przed sądem kościelnym.

Dzięki swojemu profesjonalizmowi kancelaria kanoniczna może zapewnić klientom pełną i fachową obsługę obejmującą sprawy, które są obejmowane przez Kodeks prawa kanonicznego.

Kiedy należy skorzystać z usług kancelarii kanonicznej?

Kancelarie konieczne zajmują się świadczeniem szerokiej gamy usług prawnych na bazie prawa kanonicznego – kościelnego. Najczęściej kancelaria kanoniczna wybierana jest w sytuacji, gdy małżonek posiadający ślub kościelny chciałby uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, czyli tak zwany „rozwód kościelny”. W przypadku stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego, adwokat kościelny z kancelarii kanonicznej, w danych sytuacjach może występować zarówno jako reprezentant strony powodowej, jak również pozwanej. Dodatkowo, poza stwierdzeniem nieważności małżeństwa na gruncie prawa kanonicznego, kancelarie kanoniczne zajmują się także sprawami związanymi z innymi sakramentami lub przestępstwami kościelnymi.

Wybierz rzetelną kancelarię kanoniczną!

Profesjonalna Kancelaria kanoniczna jest w stanie zapewnić swoim klientom pełną i profesjonalną obsługę prawną w ramach prawa kościelnego, inaczej nazywanym kanonicznym. Wybór dobrego adwokata kościelnego to gwarancja kompleksowej i fachowej pomocy! Zapraszamy do kontaktu!