Prawo kanoniczne to zespół norm regulujących rozmaite formalne aspekty działalności Kościoła. Dotyczą one każdego wiernego czynnie uczestniczącego w życiu Wspólnoty. Reprezentujący naszą kancelarię kanoniczną adwokat kościelny w Świdnicy i okolicach miasta, czyli na terenie Diecezji Świdnickiej, zapewnia wieloaspektowe wsparcie formalno-prawne wszystkim potrzebującym. Mimo że siedziba naszej kancelarii kanonicznej mieści się w sercu Wielkopolski, także w Świdnicy adwokat kościelny działający w jej imieniu jest otwarty na potrzeby wiernych szukających porady w związku ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa.
Adwokat kościelny to znawca z zakresu prawa kościelnego (a także wyznaniowego), który, dzięki upoważnieniu ordynariusza, może reprezentować wiernych w Sądzie Biskupim w Świdnicy i innych miastach Polski.
W czym może pomóc Ci adwokat kościelny w Świdnicy?
Statystyki potwierdzają, że większość spraw, którymi zajmują się kancelarie kanoniczne – w Świdnicy i nie tylko – dotyczy stwierdzenia nieważności małżeństwa, czyli tzw. rozwodu kościelnego. Wierny, który oczekuje pomocy adwokata kościelnego związanej z tą kwestią, może liczyć nie tylko na profesjonalne konsultacje, lecz również na pomoc w zredagowaniu skargi kierowanej do sądu, a po rozpoczęciu postępowania – na wielowymiarowe wsparcie na każdym etapie procesu. Zaangażowanie adwokata kościelnego w Świdnicy może również okazać się cenne dla wszystkich tych, którzy pragną skorzystać z procedury separacji małżeńskiej.
Nasza kancelaria kanoniczna kieruje swoje usługi prawne w Świdnicy także do osób duchownych. Jakich kwestii mogą one dotyczyć? Adwokat kościelny jest w stanie zagwarantować m.in. kompleksową obsługę prawną parafii, diecezji, fundacji czy organizacji kościelnej.
Co więcej, ekspert z naszej kancelarii kanonicznej może wesprzeć kościelne osoby publiczne w Świdnicy i innych miastach diecezji w sporach z władzą świecką bądź osobami prywatnymi, pomóc w tworzeniu różnego rodzaju dokumentów, czy też uczestniczyć w transakcjach dotyczących obrotu nieruchomościami Kościoła.
Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Świdnicy
Czym jest tzw. rozwód kościelny? Czy w Świdnicy wierni mogą skorzystać z tej instytucji? W tym miejscu pragniemy wyjaśnić, że „rozwód kościelny” to określenie niewłaściwe z prawnego punktu widzenia, ponieważ ani władza kościelna, ani świecka nie mogą przerwać ważnie zawartego przed ołtarzem małżeństwa. Jeśli jednak istnieją poważne podejrzenia, że danego związku w świetle przepisów kanonicznych nie powinniśmy traktować jako pełnoprawnego – proces dot. stwierdzenia nieważności małżeństwa jest procedurą, za sprawą której w Świdnicy Sąd Biskupi może dociec prawdy w kwestii statusu badanego przymierza małżeńskiego. Jakiego rodzaju okoliczności mogą zatem przekonać trybunał kościelny do wydania orzeczenia o stwierdzeniu nieważności małżeństwa? Przede wszystkim szczególne przeszkody zrywające, czyli przeszkody:
Wieku (zbyt niskiego)
Pokrewieństwa
Pokrewieństwa prawnego
Powinowactwa
Niemocy płciowej
Istniejącego węzła małżeńskiego
Przyzwoitości publicznej
Uprowadzenia
Małżonkobójstwa
Ślubów zakonnych
Święceń kapłańskich
Różnicy religii
Kancelaria kanoniczna w Świdnicy może również pomóc wiernym w przygotowaniu do procesu, jeśli podejrzewają oni, że do nieważności małżeństwa doprowadziły braki dot. zgody małżeńskiej (dot. np. niedojrzałości psychicznej jednego z partnerów, symulacji zgody małżeńskiej, braku wystarczającej wiedzy dot. przymiotów małżeństwa, wymuszenia zgody małżeńskiej, czy też np. zaburzeń osobowości). Sąd Biskupi w Świdnicy może również zadecydować o stwierdzeniu nieważności małżeństwa w przypadku zaistnienia istotnych braków dotykających kwestii formy zawarcia małżeństwa.
Stwierdzenie nieważności małżeństwa – etapy
Postępowanie dot. stwierdzenia nieważności małżeństwa w Świdnicy – czyli tzw. rozwodu kościelnego – może zostać rozpoczęte z inicjatywy wiernego, który skieruje do Sądu Biskupiego skargę powodową dot. stwierdzenia nieważności małżeństwa. Jak już wspominaliśmy, w przypadku pojawienia się problemów z przygotowaniem dokumentu nasz adwokat kościelny w Świdnicy jest w stanie zadbać o jego ostateczny charakter. Pismo to musi bowiem wskazywać na określoną przesłankę, która powinna przekonać Sąd Duchowny do wszczęcia procesu ws. tzw. rozwodu kościelnego, a także ukazywać historię związku małżeńskiego oraz zawierać dane świadków (przyjmuje się, że minimum trzech) powołanych przez powoda. Po uznaniu przez Sąd Duchowny w Świdnicy skargi za zasadną i zapoznaniu się ze zdaniem drugiej ze stron dochodzi do oficjalnego ustalenia tytułu sporu. Kolejnym etapem procesu jest postępowanie dowodowe. W ramach tej procedury przedstawiane są różnego rodzaju dowody, w tym te ze świadków. Podczas ich przesłuchania (świadków ma prawo zgłosić również strona pozwana) na sali obecny może być adwokat kościelny, co wpływa na to, że zapoznaje się z bardzo istotnymi informacjami jeszcze przed publikacją akt. Po zakończeniu instrukcji sądowej strony i ich pełnomocnicy mogą zapoznać się ze zgromadzonymi materiałami. Adwokat kościelny w Świdnicy ma prawo również zgłosić dodatkowe dowody i uwagi. Głos zabiera również obrońca węzła małżeńskiego, który ma sposobność zaatakować linię obrony. W takim przypadku adwokat kościelny może odpowiedzieć na jego uwagi, tym samym umacniając pozycję reprezentowanej strony. W dalszej kolejności Sąd Biskupi w Świdnicy naradza się nad sprawą, a gdy uzyska moralną pewność co do ważności lub nieważności małżeństwa – wydaje wyrok. Zarówno obrońca węzła małżeńskiego, jak i strony mogą się od niego odwołać do sądu II instancji. Oczywiście również w tej kwestii jest w stanie pomóc adwokat kościelny reprezentujący naszą kancelarią kanoniczną w Świdnicy.
Sąd Biskupi Diecezji Świdnickiej
Sąd Biskupi w Świdnicy mieści się w budynku przy pl. św. Jana Pawła II 1. Stanowi trybunał I instancji dla spraw małżeńskich, spornych i karnych dla wiernych należących do Diecezji Świdnickiej. Diecezję tę tworzą 24 dekanaty (2 świdnickie, 3 wałbrzyskie, oprócz tego m.in. Ząbkowice Śląskie, Lądek-Zdrój, Kłodzko, Nowa Ruda czy Strzegom) oraz 120 parafii. Diecezja Świdnicka wraz z Diecezją Legnicką oraz Archidiecezją Wrocławska wchodzą w skład Metropolii Wrocławskiej. Metropolitalny Sąd Kościelny Archidiecezji Wrocławskiej stanowi trybunał II instancji dla spraw rozpatrywanych w Sądzie Biskupim w Świdnicy.
Sąd Duchowny w Świdnicy otwarty jest dla interesantów w poniedziałki i wtorki w godzinach od 9.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 18.00, a także w środy, piątki i drugie soboty miesiąca w godzinach od 9.00 do 13.00. Wierni mogą kontaktować się z instytucją, dzwoniąc pod numer 74 85-64-426. Adres elektroniczny trybunału to sad@diecezja.swidnica.pl. Wszelkie pisma urzędowe należy kierować pod adresem Sądu Biskupiego Diecezji Świdnickiej – pl. św. Jana Pawła II 1, 58-100 Świdnica.
Jeśli zatem poszukujesz profesjonalnej pomocy adwokata kościelnego, który w Świdnicy udzieli Ci konsultacji lub będzie reprezentował Twoją sprawę w Sądzie Biskupim – służymy wiedzą i doświadczeniem.